2012 Katsu Challenge Kumite Results      
       
 Kumite Divisions 1st Place 2nd Place 3rd Place
6 - 7 year old Male Beginner Kumite Division Marco Andre Perez-Vazquez, Miami Emmanuel Garrido, Lehigh Acres Cristobal Ferradas, Hialeah
6 - 7 year old Male Novice/Intermediate Kumite Division Antonio Palmieri, Miramar Luke Lemley, Orange Park  Zackary Spangler, Orlando
6 - 7 year old Female Beginner Kumite Division Allyson Horst, Naples Giana DiPietro, Naples Fouz Ateyah, Gainesville 
6 - 7 year old Female Novice Kumite Division Kira Josephs, Alachua Julie Canete, Lehigh Acres Te'Luar Petty, Perry
8 - 9 year old Male Beginner Kumite Division Edgar Hernandez, Winter Garden Rocco Roppo, Naples Kevin Gualberti, Land O Lakes
8 - 9 year old Male Novice Kumite Division Lazaro Cabrera, Hialeah Nicholas Chavez, Naples Maikol Rodriguez, Hialeah
8 - 9 year old Male Intermediate Kumite Division Richard Fernandez, Hialeah Ayden  Tess, Clearwater Jason Vo, Wesley Chapel
8 - 9 year old Male Advanced Kumite Division Daniel Mendoza, Key Biscayne Austin Newmans, Gainesville Stefan Slone, Gainesville
8 - 9 year old Female Beginner Kumite Division Giana Piccolotti, Swoyersville Valeria Galdamez, Winter Garden Allison Olsson, Winter Garden
8 - 9 year old Female Novice Kumite Division Emily Merkel, Fleming Island Stefi Mestroni, Weston Macy  Braswell, Fleming Island
8 - 9 year old Female Intermediate Kumite Division Therese Rigor, Gainesville Jasmine Brown, Gainesville Elise Amerman, Brooker
8 - 9 year old Female Advanced Kumite Division Maya Oli, Gainesville Shauna Morton, Gainesville Lauren Sanders, Alachua
10 - 11 year old Male Beginner Kumite Division Jeffry  Hill, Wesley Chapel Tyler  Blaskovich, Marco Island Daniel Infantini, Winter Garden
10 - 11 year old Male Novice Kumite Division Nakoa Hendricks, Naples Rajah Gayle, Land O Lakes Omar Ateyah, Gainesville 
10 - 11 year old Male Intermediate Kumite Division Jovito Wilson Jr., Fleming Island Trey Shiflett, Melbourne Bradley Gorske, Gainesville
10 - 11 year old Male Advanced Kumite Division Angelo Palmieri, Miramar Daniel Koropeckyj-Cox, Gainesville Patrick Crossan, Clearwater
10 - 11 year old Female Beginner/Novice Kumite Division Chelsea  Hurtado, Miami Kelly Gonzalez, Naples Zoe Meszaro, Weston
10 - 11 year old Female Intermediate Kumite Division Krishelle Brown, Newberry Mikayla Uman, Gainesville Kassidy Miller, Gainesville
10 - 11 year old Female Advanced Kumite Division Reagan Moore, Naples Samantha Reach, Lehigh Acres Melissa LeGrande, Gainesville
12 - 13 year old Male Intermediate Kumite Division Benjamin Vazquez, Wesley Chapel  Santiago  Mestroni, Weston Hayden Uman, Gainesville
12 - 13 year old Male Advanced Kumite Division Derick  Vo, Wesley Chapel Alex Maruniak, Gainesville Sebastian Maldonado, Weston
12 - 14 year old Female Beginner/Novice Kumite Division Jessalyn Zsiga, Largo Isabel Olvera, Lehigh Acres  
12 - 13 year old Female Intermediate Kumite Division Briana Vazquez, Wesley Chapel  Zariah Brown, Newberry  
12 - 13 year old Female Advanced Kumite Division Sabina Ramic, New Port Richey Portia Fish, Lehigh Acres Evelyn Largo, Lehigh Acres
14 - 15 year old Male Beginner Kumite Division Christian Collado, Winter Garden Dakota Johnson, Newberry  
14 - 15 year old Male Novice Kumite Division Nathan Fraser, Perry Padgett Jones, Gainesville Jonathan Jimenez, Newberry
14 - 15 year old Male Advanced Kumite Division Daniel Lopez, Pembroke Pines Isaiah Engstrom, Kissimmee Faris Wasim, Gainesville
14 - 15 year old Female Intermediate Kumite Division Maria Urdaneta, Weston Roxana Fuenmayor, Wesley Chapel Jenique Brown, Newberry
14 - 15 year old Female Advanced Kumite Division Megan Neal, Gainesville Ashley Wallace, Perry Erika Parjus, Weston
16 - 17 year old Male Novice Kumite Division Ramon Suarez, Lehigh Acres Joshua Marshall, Largo  
16 - 17 year old Male Advanced Kumite Division Elvis Ramic, New Port Richey Alejandro Lopez, Pembroke Pines Adrian Palmieri, Miramar
16 - 17 year old Female Advanced Kumite Division Breanna  Thomas, Gainesville Molly Kaufman, Fleming Island Renee Martin, Largo
18 - 34 Male Beginner Kumite Division Eliseo Diaz, Kissimmee William Carrasquillo, Clermont  
18 - 34 Male Advanced Kumite Division David Rodriguez, Apopka Armando Paz, Opalocka  Justin Suen, Vero Beach
18 and Over Female Beginner Kumite Division Claudia Diaz, Windermere Brenda Bryant, Clermont  
17 - 34 Female Novice/Intermediate Kumite Division Jennifer Goldberg, Gainesville Erin Stone, Jacksonville  
18 - 34 Female Advanced Kumite Division Tyler Wolfe, Gainesville Natasha Moghadam, Gainesville Judith Vanessa Diaz, Fort Lauderdale
18 and Over Male Intermediate Kumite Division Sean Anderson, Largo Kevin Folta, Gainesville Jose Penca, Largo 
35 and Over Male Beginner/Novice Kumite Division Gian Rivera, Orlando Wayne Johnson, Newberry  
35 and Over Male Advanced Kumite Division Joseph Thomas, Gainesville Christopher Wilson, Orange Park Brian Eubanks, Saint Augustine
35 and over Female Intermediate Kumite Division Silvia Bada-Lopez, Pembroke Pines Jennifer Blalock, Alachua Ashley Sanders, Alachua